Vánoce u Michna&Perháč

15.12.2022

Je tady čas předvánočního setkávání a firemních večírků. Co podnikáte vy? 

Naši kolegové jsou roztroušeni po celé republice, proto se u nás stalo zvykem naplánovat předvánoční setkání střídavě v okolí jednotlivých kanceláří. Tentokrát padla volba na Orlické hory. A to bychom nebyli my, kdyby se k tomu nějak nenachomýtla i statika... 😊 

Poctivá rekonstrukce gotického krovu

Prvním navštíveným místem byl gotický kostel Nejsvětější Trojice v Klášterci nad Orlicí, kde probíhá rekonstrukce historického krovu. Krov je ze dvou částí, nad oltářem jsou stropní nosníky z roku 1452, kdy byla tato část provizorně zastřešena tzv. krasovými krovy (gotika 15. století). Nad sníženou druhou částí je krov barokní ze 17. století. Je tu dobře viditelný předěl obou částí i opravy, které probíhaly v minulosti. Na starých trámech jsou stále zřetelné dobové nápisy.

Momentálně jsou krovy rekonstruovány. Vedle původních stropních vazníků jsou umísťovány nové, aby pomohly vynášet strop a krov. Jedna část oprav probíhá heverováním shora, druhá zespoda. Aby zůstal zachován původní ráz krovu, jsou použity ručně tesané trámy. Rekonstrukci projektují odborníci na slovo vzatí -nechali si například rozeznít všechny zvony, aby viděli, jak bude konstrukce pracovat v dynamickém zatížení.

Prolnutí minulosti a současnosti

Druhá návštěva nás zavedla do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, který byl od 2. poloviny 17. století významným poutním místem. Nyní je známý především pro svou originální rekonstrukci se skleněnou střechu. Kostel, který na konci 2. světové války vyhořel, byl následně kvůli spadlým promáčeným klenbám určen k demolici. K té naštěstí nedošlo a v roce 2007 dostal kostel druhou šanci s novou skleněnou střechou . Stal se tak opět poutním místem. A kdy jej můžete navštívit? Vlastně úplně kdykoliv - kostel se nikdy nezavírá. Jeho kouzlo tak můžete obdivovat v kterékoli denní době nebo počasí.

A nakonec k Prorokovi

A abychom si rozšířili obzory i v jiném oboru, než je statika a stavebnictví, zakončili jsme den exkurzí a ochutnávkou v neratovském pivovaru Prorok. Vybudováním a zprovozněním tohoto pivovaru byla završena dlouholetá snaha Sdružení Neratov o obnovení tradičního poutního místa.Návštěvu všech míst rozhodně doporučujeme!

Co je Sdružení Neratov? 
Nezisková organizace Sdružení Neratov v horské vesnici Neratov v Orlických horách pomáhá lidem s postižením a společně s nimi se podílí na obnově poutního místa a návratu života do kdysi vysídlené vesnice.

Mýdla, která pomáhají

Každoročně dostávají zaměstnanci drobné vánoční dárky. Letos jsme kromě lahví výborného vína z vinařství Michna rozdali i speciální edici mýdel Mýdlovar. Katka a Morten z Mýdlovaru vaří svá vlastní přírodní mýdla, vhodná i pro tu nejcitlivější pokožku. Do toho se zvládají starat o čtyři děti. Ve speciální edici uvařili mýdla, jejichž prodejem vybírali příspěvky na toaletní židličku pro svého syna Edvínka, který má tělesné postižení. Celá rodina je pro nás vzorem a jsme rádi, že jsme se mohli alespoň drobným příspěvkem zapojit.